Testovi mobitela

APPLE iPhone 6 Plus

iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 158,1 x 77,8 x 7,1
Masa uređaja (g) 172
Operativni sustav iOS 8
Chipset Apple A8
Procesor Cyclone
Frekvencija procesora 1,40 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor PowerVR GX6650
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir IPS LCD
Pikseli po inču (ppi) 401
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu Nema
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,2 megapiksela (1280 x 960)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 2915
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Ne
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Čitač otiska prsta (Touch ID), Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified), Siri, iBooks, AirDrop
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 19
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Trajanje baterije u praksi (dana) 3
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 7499 kn
Info Sancta Domenica



http://www.sancta-domenica.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Hvatanje konkurencije
Autor: Ivan Luzar

Apple je konačno odlučio popustiti i pridružiti se tržištu phableta. Tri godine nakon predstavljanja prve generacije Samsungovog Notea N7000, Apple nudi najopasniju konkurenciju Noteu do sada.

Iako smo i prošle godine u otprilike ovo doba dobili dva Appleova modela istovremeno (iPhone 5S i iPhone 5C), ove godine situacija je ponešto drugačija. Umjesto jeftinije, C verzije trenutne generacije, dobili smo proširenu, Plus verziju, koja ponovno zadire u neistražene vode za Apple, u tržište phableta. Koliko je Apple iPhone 6 Plus dobar kao tablet, saznajte u nastavku testa / recenzije.

Sadržaj pakiranja

Apple iPhone 6 Plus stiže u tipičnoj kutiji za Apple proizvode, no ovaj puta nešto izmijenjenoj. Umjesto slike uređaja na kutiji, sada se nalazi jedva vidljivo izbočenje u konturama mobitela. Sadržaj pakiranja se međutim nije promijenio. Dobivamo USB punjač, USB Lightning kabel dužine 100 cm i EarPod slušalice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Dizajn 6 Plusa nedvojbeno je „iphoneovski“. Ipak, voljeli bismo kada bi i stražnja (zlatna) strana i prednja (bijela) bile usuglašene odnosno obje zlatne boje. Karakteristična je tipka na istom mjestu od 2007. godine, na podosta velikoj i neiskorištenoj površini ispod ekrana jednake veličine onoj iznad. Oštri rubovi prvi puta predstavljeni na iPhone 4 modelu su nestali, a umjesto njih vraćeni su zaobljeni rubovi koji podsjećaju na one na prvoj generaciji iPhonea. Tipke za mijenjanje volumena zvuka i za isključivanje zvona su ostale na istom mjestu, lijevoj bočnoj stranici, dok je tipka za otključavanje migrirala s gornjeg desnog kuta na desnu bočnu stranicu. Iako je tipka za zaključavanje na mnogo ergonomičnijoj lokaciji, podosta ju je teško pritisnuti budući da je pozicionirana mnogo više nego na drugim phabletima. No time ju je i teže slučajno pritisnuti, a za otključavanje uređaja ionako će se češće koristiti okrugla Touch ID tipka podno ekrana.

 

Touch ID tipka znatnije je unaprijeđena spram one na 5S. Nestao je pomalo spužvasti dojam pritiska kao kod 5S, a tipka sada ispušta zadovoljavajući i bučan klik pri pritisku. 3,5 mm audio priključak je na istom mjestu kao kod iPhonea 5, lijevo od Lightning priključka dok se desno od njega smjestio jedan, mono zvučnik.

 

Jednoruko korištenje je kao i kod svih phableta gotovo nemoguće. Iako sama veličina i nije toliki problem, veći problem je iznimna tankoća kućišta i izrada od matiranog aluminija koji je ekstremno sklizak. Tijekom cijelog našeg testiranja nismo se mogli othravati dojmu da će nam iPhone 6 Plus svakog trena ispasti iz ruke, pogotovo kod slikanja. iPhone 6 Plus prvi je iPhone za kojeg možemo reći da je obavezno imati maskicu ili barem zaštitnu foliju koja bi povećala trenje između ruke i uređaja.

 

Kvaliteta izrade je tipično Appleu odlična, bez ikakvih pucketanja ili nesavršenosti pri izradi. Neka dizajnerska rješenja i nisu toliko dobro odrađena, poput bijelih, pomalo ružnih, plastičnih traka na poleđini koje propuštaju antenski signal te izbočene kamere. Iako kamera djeluje prilično izbočeno, ona to nije ni 1 mm te ne smatramo da ju je moguće s lakoćom odvojiti od kućišta. Ipak, vjerojatno ju je moguće ogrebati nakon duljeg korištenja, kao i sve druge kamere.

 

Internet vrvi od videa i članaka koji se dotiču „bendgate“ tematike, problema savijanja iPhone 6 Plusa. Mi naravno nismo odlučili savijati iPhone, jer ipak radi se o iznimno skupocjenom uređaju koji sam po sebi iziskuje određenu količinu pažnje. No ipak, nismo ga ni dadiljali. Koristili smo ga kao normalni mobitel, nošen bez maskice u džepu hlača. Ni nakon dulje vožnje automobilom nismo primijetili da smo mobitel savili, iako je zbog veličine iPhonea vožnja bila pomalo neugodna. Smatramo da se normalnim korištenjem iPhone 6 Plus ne može saviti.

Ekran i tipkovnica

Full HD rezolucija razvučena na 5,5 inča itekako zadovoljava Retina kategorizaciju sa svojih 401 piksela po inču. Zahvaljujući IPS LCD tehnologiji, kutovi gledanja su odlični, na razini najnovijih AMOLED ekrana, a reprodukcija boja je uz rame najboljima koje smo do sada vidjeli, na razini sa Sonyjevom Xperiom Z3. Ništa manje od odličnog nismo od Applea ni očekivali, no ipak je izostavljeno safirno staklo o kojem se mnogo špekuliralo. Staklo na iPhoneu 6 Plus je iznimno glatko te prst klizi kao po ledu, s iznimno malo zamašćivanja stakla. Staklo je na rubovima i dodatno zaobljeno tako da se doima kao da se radi manja putanja prstom nego što je to uistinu slučaj. Vidljivost u svim situacijama je odlična, bilo pod direktnim upadanjem sunca ili pak u zamračenoj sobi gdje se osvjetljenje gotovo pa isključi, a vidljivost ekrana i dalje ostaje dobra.

 

iOS 8 je konačno donio mogućnost promjene tipkovnice, makar je i standardna tipkovnica uvelike unaprijeđena. Tipkanje u vertikalnoj orijentaciji je ugodnije no ikad zbog većih tipaka, pogotovo za one koji su navikli na veće ekrane Android modela. Oni koji su imali dosadašnje iPhone modele, ipak će trebati privikavati. Većina unaprjeđenja je ipak u horizontalnoj orijentaciji gdje su dodane tipke s lijeve i desne strane tipkovnice, poput tipaka za undo, cut, copy i paste. Jedini je problem što su tipke za slova podosta smanjene i ugurane u sredinu ekrana tako da nam je tipkanje u vertikalnoj orijentaciji bilo mnogo ugodnije. Korisnik može birati želi li veće ili manje ikone na ekranu, a time i veličinu fonta. Dostupne su dvije veličine.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

iOS 8 predstavljen u srpnju, a službeno objavljen s predstavljanjem nove generacije vizualno nije doživio puno promjena. Tehničkih promjena i dodatnih funkcionalnosti ima, no ipak ne toliko kao kod drastičnije promjene s iOS 6 na iOS 7. Promjena će pogodovati ponajviše korisnicima Mac računala. AirDrop dijeljenje datoteka radi sada i između Mac računala i mobitela ili tableta, a ne samo mobilnih uređaja. Continuity (sinkronizacija datoteka i Safarija kroz sve uređaje), Handoff (korištenje računala ili tableta kao spikerfona) i automatski Wi-Fi hotspot samo su neke od funkcija rezervirane za korisnike posvećene Macintosh sustavu.

 

Povećani ekran Apple i nije najbolje iskoristio. Dodan je samo 1 red ikonica na home screenu, dok postoji prostor i za još jedan stupac. Folderi i dalje primaju raster od samo 3x3 ikone, što je poveći gubitak prostora. Neke aplikacije opet nije moguće ukloniti, makar ih ne koristili. I dalje se mora pribjegavati stvaranju foldera koji se nikada ne otvara već ga se koristi samo kao ostavu nekorištenih appova.

 

Još uvijek ima mnogo animacija, koje prilično uspore korištenje sustava. Animirano otvaranje foldera traje i do 1 sekunde, gotovo jednako koliko i ikonice aplikacija „ulijeću“ u ekran nakon otključavanja mobitela. Touch ID nešto sporije reagira nego na iPhoneu 5S, no ponešto preciznije dok je i dalje moguće konfigurirati 5 prstiju koji služe isključivo za otključavanje ekrana ili autentifikaciju. Primjerice, nije potrebno više unositi šifru pri kupnji aplikacija (što smo vidjeli i na iOS 7), no Touch ID je sada otvoren i za developere. Tako npr. nije potrebno unositi PIN za otvaranje Dropboxa već je dovoljno dodirnuti tipku.

 

Apple je pokušao unaprijediti i jednoruko korištenje. Dvostrukim dodirom na Touch ID tipku, vrh ekrana se privlači na sredinu, čime ga je lakše dodirnuti. Takvo rješenje je dobrodošlo, no ipak nije najpraktičnije. Tipka za nazad je i dalje u gornjem lijevom rubu ekrana, što je bilo sasvim uredu na starijim modelima s 3,5 inčnim ekranima. Sada, na 5,5 inčnom ekranu imamo izbor protezanja prsta do vrha, čime postoji mogućnost da iPhone sklizne iz ruke ili pak privlačenje vrha ekrana na sredinu. Touch ID ponekad ne uhvati dvostruki dodir pa je Reachability funkcija podosta nezgrapna i spora. Mnogo praktičnije rješenje bilo bi da je dvostruki dodir na Touch ID tipku pomak unazad, a primjerice trostruki privlačenje vrha ekrana na sredinu.

 

Notifikacijski centar je promijenjen te on sada sadrži 2 kartice (umjesto 3 kao na iOS 7), jednu za pregled današnjih sadržaja i widgete, te drugu za pregled notifikacija. Widgeti su nešto što je iOS sustavu nedostajalo jedno dulje vrijeme te je sada konačno moguće imati ih sve na jednom mjestu, unutar notifikacijskog centra. Tako je primjerice moguće imati prečace za Evernote, vremensku prognozu ili pak stanje na burzama. Control Center nije doživio promjene spram iOS 7.

 

Zahvaljujući optimizaciji softvera hardveru, brzina rada je besprijekorna, bez ikakvih zastajkivanja, iako se radilo i o intenzivnijim zadacima. iPhone 6 Plus se pali u odličnih 19 sekundi. Za vrijeme našeg testiranja stigao je i update na iOS 8.1, koji je donio Apple Pay putem NFC-a (nedostupan u Hrvatskoj) i iCloud albume fotografija te poneke zakrpe za bugove.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Iako su neki korisnici imali problema sa signalom i primanjem poziva, mi tih problema nismo imali, čak niti prije updatea na iOS 8.1. Uvijek smo bili dostupni za primanje poziva i uvijek smo mogli uputiti pozive, koji su bili visoke kvalitete zvuka te podosta bučni.

 

Imenik i pozivi su po običaju integrirani u aplikaciju poziva, a imenik je moguće sinkronizirati s računima u oblaku, poput Googleovog Gmaila i iClouda. Najčešće pozivani kontakti se sada i prikazuju kod multitasking prikaza dostupnog na dvostruki pritisak Touch ID tipke, a preko njih je moguće poslati poruku ili uputiti poziv.

 

Aplikacije za gotovo sve popularnije društvene mreže dostupne su putem App Storea dok su neke i dublje integirirane u sustav, poput Facebooka i Twittera u koje je moguće direktno  dijeliti sadržaj, poput slika, bez potrebe za otvaranjem same aplikacije društvene mreže.

E-mail i poruke

Predinstalirana Mail aplikacija dopušta konfiguriranje raznih poštanskih pretinaca sa svih popularnijih poslužitelja, s mogućnošću ručnog konfiguriranja POP i IMAP protokola. Problema s primanjem e-mailova nismo imali, no primanje nekih Gmail poruka trajalo je nešto dulje nego kod Android modela.

 

SMS poruke se klasično sortiraju prema primatelju i slažu kronološki. Primatelji koji koriste iOS modele zaobilaze naplaćivanje SMS-a slanjem poruke preko Interneta, koristeći iMessage, kao i do sada.

Procesor i memorija

Appleov A8 čipset istovjetan je onome u običnom iPhoneu 6. Sadrži 64-bitni dvojezgreni procesor takta 1,4 GHz, PowerVR GX6450 četverojezgrenu grafiku i M8 ko-procesor za obrađivanje kretnji.

 

iPhone 6 Plus za razliku od drugih flagshipova ima samo 1 GB RAM memorije, no zbog optimizacije sustava to je sasvim dovoljno za brzi rad.

 

Na našem 16 gigabajtnom testnom modelu za pohranu podataka bilo je dostupno oko 11,8 GB. Po običaju, prostor za pohranu nije moguće proširiti, no postoje modeli sa 64 i 128 GB kapaciteta, no ne i 32 GB.

Baterija i trajanje

2915 mAh na iPhoneu 6 Plus donosi zavidnu autonomiju, jedinu koja može parirati onoj na Nokiji Lumiji 1320. Čak i pri intenzivnijem korištenju, 6 Plus nismo mogli isprazniti pri jednodnevnom korištenju. Aktivno smo ga koristili oko 6 sati te smo na kraju dana imali oko 30% preostalog kapaciteta. Unutar tih 6 sati gledali smo filmiće na Youtubeu, zaigrali koju igru, dopisivali se putem Whatsappa i surfali Internetom. Pritom smo imali uključeno bilježenje lokacije i automatsko osvjetljenje. Nakon inicijalnog testiranja, kada smo iPhone 6 Plus počeli koristiti kao uobičajen mobitel s nekoliko poziva, ponešto surfanja i dopisivanja (ukupno sat i pol korištenja), nismo uspjeli potrošiti ni 30% kapaciteta baterije. Zaključujemo da konvencionalnijim korištenjem iPhone 6 Plus može i imati autonomiju do 3 dana, dok zahtjevniji korisnici mogu izvući cijeli dan beskompromisnog korištenja.

Multimedija, FM radio, glazba

Galerija na iPhoneu 6 Plus, a time i na iOS8, djeluje poprilično jednostavno. Slike je moguće sortirati prema albumima ili pak prema kronološkom pregledu svih slika na uređaju. Unutar kronološkog pregleda slike se također sortiraju i prema lokaciji odnosno geotagu unutar samih slika. S updateom na iOS8 dodana je i mogućnost dijeljenja slika s kontaktima preko iClouda, stvarajući svojevrsni online digitalni album za određene kontakte, primjerice obiteljski album slika za cijelu obitelj.

 

Video zapise moguće je pregledavati preko ugrađenog video reproduktora koji reproducira video zapise skinute preko iTunesa ili pak zapise drugih formata konvertirane preko iTunesa. Direktno reproduciranje zapisa u primjerice u .mkv formatu nije moguće. Brzina konvertiranja ovisi ponajviše o brzini računala na kojem se konvertira zapis, a reprodukcija na 6 Plus je nakon toga besprijekorna. Nismo primijetili nikakva zastajkivanja niti pri Full HD video zapisima koje je bio užitak gledati na tako dobrom ekranu.

 

Najbogatija digitalna trgovina glazbe, iTunes, nije dostupna u Hrvatskoj pa je stoga potrebno učitavati i kupovati glazbu na druge načine. Učitana glazba se reproducira bez ikakvih među-učitavanja kao što je uvijek bilo na iPhoneu. Kvaliteta reprodukcije preko EarPod slušalica je na vrlo visokoj razini, no zbog unikatnog oblika slušalica, potrebno je privikavanje. Za naše uho slušalice su bile premale pa su ponekad pri hodanju znale ispasti iz uha. Kada kretnji nije bilo i kada smo primjerice slušali glazbu dok smo radili na stolnom računalu, oblik slušalica je bio veoma ugodan i ni nakon više sati korištenja nismo osjetili zamor.

Ugrađen zvučnik reproducira glazbu relativno glasno, no pri najvećem volumenu podosta gubi na bassu. Ugrađeni zvučnik je također vrlo lako nehotično pokriti dok se mobitel drži u vodoravnoj orijentaciji.

 

FM radio nije ugrađen pa se za slušanje radija treba koristiti neka od aplikacija dostupna na App Storeu, poput TuneIn radija koji streama radio preko Interneta.

Fotoaparat i video

8 megapiksela ni 2013. nije bilo ništa čime bi se moglo hvaliti, a pogotovo ne u 2014. godini. Čak su i najjeftiniji mobiteli na tržištu uhvatili korak s „megapiksel utrkom“, te i oni nude 8 megapikselne kamere. No međutim, kamera na iPhoneu 6 Plus jedna je od najboljih s kojima smo se ikada susreli. Spram iPhonea 6 dodana je i optička stabilizacija slike, koja ponajviše unaprjeđuje video snimanje, no unaprjeđuje i slikanje umirivajući kadar. Prednost optičke stabilizacije naočitija je pri slikanju gdje je potrebna dulja ekspozicija, primjerice kod HDR slikanja ili pak slikanja u lošijim svjetlosnim uvjetima.

 

Slike slikane iPhoneom 6 Plus su u 3264x2448 rezoluciji, koja je u 4:3 orijentaciji. Slikanje u 16:9 orijentaciji nije moguće. Boje na slikama su odlične, pogotovo u onima za koje iPhone sam odluči slikati u HDR-u. Dok HDR na drugim modelima djeluje prenaglašeno i umjetno, na iPhoneu 6 Plus djeluje mnogo prirodnije. Oštrina je također odlična, s iznimno brzim fokusiranjem.

 

Kamera se pali iznimno brzo, ispod 1 sekunde, neovisno o tome da li ju palili preko lockscreena, preko prečaca na homescreenu ili preko Control Centra. Sučelje kamere je vrlo jednostavno te nudi snimanje fotografija u 4:3 ili 1:1 formatu, panorami, snimanje videa ili pak snimanje usporenog ili ubrzanog videa.

 

Snimanje videa jedan je od jačih aduta na 6 Plus. Optička stabilizacija je toliko dobra da je pri mirnom držanju gotovo nemoguće raspoznati da li se mobitel drži u rukama ili na stativu. Usporeno snimanje dodatno je unaprijeđeno te sada snima s 240 FPS spram 120 FPS na iPhoneu 5S. Upareći 240 FPS i optičku stabilizaciju, ni trčanje s iPhoneom u rukama i snimanje Slow Motion snimke ne producira izduživanja ili trzanja snimke.

 

Slow motion snimke moguće je pregledavati na iPhoneu, dok se za slanje putem emaila ili dijeljenje na društvene mreže snimka treba eksportirati putem iMoviea. Običnim prebacivanjem na računalo dobije se snimka uobičajene brzine, bez dodatnih funkcija Slow-Motiona.

 

Prednja, selfie kamera, je 1,2 megapikselne rezolucije, no i ona nudi HDR i prepoznavanje lica, koji dodatno unaprjeđuju kvalitetu slika i video poziva.

 

Fotografirano s Apple iPhone 6 Plus

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414192807.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414192911.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414193001.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

iPhone 6 Plus dolazi sa svim uobičajenim protokolima za povezivanje, poput Wi-Fija, Bluetootha 4.0 i LTE. Ovaj puta, dodan je i NFC, koji je na žalost moguće koristiti samo za Apple Pay, a ne i za primjerice NFC povezivanje s raznim drugim uređajima, poput eksternih zvučnika.

 

Safari je po običaju predinstalirani Internet preglednik. Drugi preglednici su također dostupni na App Storeu, no oni koriste jednaki engine kao i Safari pa su im stoga performanse gotovo jednake. Jedina prednost primjerice Chromea za iPhone je sinkronizacija Bookmarkova s računala. No druge browsere nije moguće konfigurirati kao glavne, stoga se svi linkovi iz drugih aplikacija i dalje otvaraju u Safariju.

Benchmark test

Uobičajene benchmark aplikacije koje koristimo za testiranje Android uređaja nisu dostupne na iOS-u pa smo stoga testirali performanse 6 Plusa s AnTuTu benchmarkom, kojeg koristimo i za testiranje Windows Phone uređaja. iPhone 6 Plus zaradio je 49.558 bodova, zauzimajući prvo mjesto, ispred Apple iPad Aira.

Navigacija

GPS je popraćen uobičajenim A-GPS-om, ali i ruskim GLONASS sustavom. Predinstalirane nalazimo samo Apple Karte, koje su znatnije unaprijeđene spram prethodnih. Karta Hrvatske je podosta detaljna, no ipak nije na razini Google Mapsa. Nedostaju poneke manje i slijepe ulice, čak i u blizini centra Zagreba.

Uredski paket

Predinstalirane ne nalazimo aplikacije za otvaranje uredskih datotečnih formata, no Appleovi Pages, Numbers i Keynote dostupni su kao besplatni download s App Storea. Bez problema smo mogli otvarati sve datoteke, no zbog prirode Apple iOS-a i nedostatka ikakvog file managera mogli smo otvarati samo datoteke pohranjene u oblaku (iCloud, Dropbox…) ili pak one iz E-mail poruka.

Organizator i alarm

Kalendar, kao i drugi, nudi pregled po danu, tjednu, mjesecu ili pak prema unosima u kalendaru. Ukoliko koristite kalendar na Gmailu, moguće je povezati svoj račun s kalendarom u mobitelu.

 

Alarm je pak integriran u aplikaciju sata koja nudi i svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje vremena.

Aplikacije i igre

Popis predinstaliranih aplikacija podosta je sličan kao i na prethodnicima. Nalazimo uobičajeni paket Appleovih aplikacija, iz trgovine s više od 1,3 milijuna dostupnih aplikacija. No od tih 1,3 milijuna vrlo je malo optimiziranih za iOS 8, a još manje optimiziranih za iPhone 6 Plus. Na žalost, postoji još i veliki broj aplikacija koje nisu ni optimizirane za iOS 7 pa se notifikacijska traka mijenja u onu viđenu na iOS 6. Neke iOS7 aplikacije djeluju zbog skaliranja uvećano i mutno, poput Whatsappa.

 

Novi grafički procesor i Metal grafičke optimizacije unutar iOS 8, pomiču granice mobilnog igranja. Neke igre koje su u potpunosti optimizirane, poput Asphalta 8 i Modern Combat 5 izgledaju odlično, s puno detalja i efekata, bez pada brzine i zastajkivanja.

Cijena za Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus u 16 GB verziji je dostupan u Santa Domenici po cijeni od 7.499 kuna (listopad 2014.). Cijena je u razini s Appleovim proizvodima te nije neočekivana. Kvaliteta izrade i odličan ekran upareni s odličnom baterijom opravdavaju paprenu cijenu.

Cool faktor

Naš testni iPhone 6 Plus podosta ističe iznimno atraktivna zlatna boja koja plijeni pozornost svima. Uz nju, i sama marka Apple nosi određenu težinu, ali i modeli drugih boja imaju određenu količinu cool faktora.

Zaključak testa

Iako su u Appleu gotovo podrugljivo govorili da nikada neće napraviti veliki mobitel ili phablet, došla je 2014. godina i pritisak je tržišta postao prevelik. Phablet kolač je postao prevelik, a Apple nije mogao odoljeti odgrizivanju svog dijela. Zalogaj koji Apple može progutati itekako je velik. Odlična autonomija, odličan ekran i odlična kamera samo su neke od prednosti, zaključujemo naš test. Ipak, osjeti se da je Apple još nov na tržištu phableta. iOS podosta slabo iskorištava potencijal većeg ekrana, a neke nezgrapnosti u ergonomiji prisutne su od prošlih modela. Unatoč svemu, Appleov ekosustav, tj. kohezija svih Appleovih proizvoda, od mobitela do računala, glavna je prednost spram svih ostalih phableta. Samsungova Note linija dobila je dostojnog konkurenta, tržište će pokazati koliko uspješnog, no mi zaključujemo da potencijala itekako ima.

 

Plus

 

+ Brzina

+ Izrada

+ Ekran

+ Baterija

 

Minus

 

- Zatvorenost Apple iOS-a

- Ergonomija

- Najzanimljivije funkcije (Handoff, Continuity i Automatski hotspot) dostupne su samo uz korištenje Mac računala

Konkurencija - Samsung Galaxy Note 4

U nešto manje, ali podosta deblje kućište, Samsung je uspio ugurati 0,2 inča (5,7 inča) veći ekran veće, 1440p rezolucije. Iako je razlika rezolucije vidljiva, ona nije toliko očita kao spram 720p i 1080p ekrana. Samsung također ima i quad core procesor takta 2,7 GHz i 3 GB RAM memorije, no zbog optimizacije iOS sustava i hardvera na kojem se pogoni performanse su im gotovo jednake. Samsungova kamera broji 16 megapiksela, dvostruko više nego iPhoneova te također nudi optičku stabilizaciju. Kvaliteta slika nešto je bolja na iPhoneu, no ipak ne dramatično. Samsung ima i za oko 300 mAh veću bateriju, no unatoč tome, iPhone nudi osjetno bolju autonomiju zbog spomenutih optimizacija i štedljivijeg ekrana. Oba imaju mogućnost prepoznavanja otiska prsta, no iPhoneova je preciznija, dok Samsungova ima veću funkcionalnost. Samsung Galaxy Note 4 je dostupan po cijeni od 6.349 kuna (listopad 2014.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414193342.jpg

Konkurencija - Huawei Ascend Mate 7

Huaweiov phablet nudi još veću dijagonalu (6 inča), a jednaku rezoluciju. Kao i Note 4, nešto je manjih dimenzija od iPhonea 6 Plus, no osjetno deblji. Oba su izrađena od matiranog aluminija te oba posjeduju senzor za otisak prsta. 13 megapikselna kamera na Huaweiju je nešto lošija od one na iPhoneu, dok je Huaweijev kapacitet baterije od 4100 mAh osjetno veći, ali nudi nešto manju autonomiju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414193906.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori