Testovi mobitela

APPLE iPhone 6

iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6 iPhone 6
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 138,1 x 67 x 6,9
Masa uređaja (g) 129
Operativni sustav iOS 8
Chipset Apple A8
Procesor Cyclone
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor PowerVR GX6450
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,7
Rezolucija ekrana 750 x 1334
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 326
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu Nema
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,2 megapiksela (1280 x 960)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 1810
Vrijeme razgovora 2G (h) 14
Vrijeme čekanja 2G (h) 250
Vrijeme razgovora 3G (h) 14
Vrijeme čekanja 3G (h) 250
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Ne
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Čitač otiska prsta (Touch ID), Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX), Display Zoom, Siri
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 35
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 104
Gdje kupiti
Cijena 6599 kn
Info Sancta Domenica



http://www.sancta-domenica.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Veći od većeg
Autor: Lucija Pilić

Je li veće zaista bolje? Testirali smo novi iPhone 6

"Bigger than bigger" glavni je slogan Appleove kampanje za nove iPhone 6 modele. Naravno, ta izjava se može odnositi samo na njihovu povijest, s obzirom da se na tržištu već dugo vrijeme prodaju (Android) flagshipovi s veličinom ekrana od 5 inča pa nadalje. Kao i uvijek, Apple se marketinški ponaša kao da su jedini vrijedni igrač na tržištu pa njihov slogan treba gledati u tom kontekstu. No imaju li za takav stav dovoljno pokrića? Jesu li uspjeli u nakani da stvore najbolji "veliki" mobitel na tržištu? Kako biste došli do odgovora, morat ćete pročitati našu detaljnu recenziju jednog od dva nova iPhonea predstavljene u rujnu 2014.

Sadržaj pakiranja

U kutiji s iPhoneom dobili smo, standardno, proprietary punjač dužine 104,5 cm te izvrsne Appleove slušalice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Od početka prodaje prvog iPhonea iz 2007. godine svjedočili smo raznim, suptilnim izmjenama koje su donosili novi modeli. U vrijeme kad je dominirala mantra "manje je bolje", Apple je unio revoluciju s 3,5-inčnim ekranom. Od zadebljanog, zaobljenog kućišta do elegantnog, pravokutnog oblika, Apple je sa svakom novom verzijom nastojao pomiriti stare i nove korisnike. To nije slučaj s iPhoneom 6. On doista donosi revoluciju u dizajnu.

 

Novi iPhone morat ćete vrlo često koristiti s obadvije ruke. Nema drugog rješenja. Jest da je iznimno tanak i lagan, no veličina čini svoje. U ruci, na prvi dohvat, leži odlično, ali jednom kad ga počnete koristiti, primijetit ćete da (iz jedne ruke) klizi. iPhone je skupa igračka, stoga je bolje da budete oprezni i u hodu ga koristite s obadvije ruke.

 

Novost u dizajnu je i tipka za uključivanje/isključivanje s desne strane uređaja (u odnosu na prošle modele kod kojih je bila smještena gore), što smatramo mudrom odlukom, s obzirom na veće gabarite. Gumbi za pojačavanje/stišavanje zvuka svoje mjesto našli su na lijevoj strani, dok se utori za slušalice i punjač nalaze na donjem dijelu. Ono što nas je pomalo zabrinjavalo dok smo koristili iPhone 6 je mala, isturena 8-megapikselna kamera na poleđini. Mislimo kako će zbog nje mnogi korisnici razmišljati o kupnji zaštitne maske.

 

Sam izgled mobitela pomalo je razočaravajući, ako ćemo po dosadašnjim Appleovim standardima. Kućište se čini i jeftinim i skupim, a prednji dio kao da je napravljen od pleksiglasa. Srebrni obrubi koji krase gornji i donji dio mobitela izgledaju totalno cool, no čini se da su "posuđeni" od HTC-ova One M8 modela. Od Applea smo očekivali više originalnosti.

Ekran i tipkovnica

4,7 inčni Retina ekran rezolucije 1334x750 s gustoćom piksela od 326 ppi jedan je od najboljih i najsvjetlijih primjera koje smo imali priliku koristiti. Odličan kontrast, vidljivost kutova, responzivnost… To je to!

 

Tipkovnica sadrži QWERTZ raspored tipaka s mogućnošću dužeg pritiska na c, d, s, z znakove za dijakritičke simbole. Pomalo smo razočarani što nije dodan red brojeva ili nam barem nije omogućen unos brojeva dužim pritiskom na gornji red, na što smo navikli kod drugih proizvođača. Logično je da stari, manji iPhoneovi ne podržavaju poseban red brojeva. Novi modeli nemaju opravdanja. Voljeli bismo na početnom postavu imati još i točku i zarez. No to nije jedini problem s iOS 8 sučeljem na velikim mobitelima.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Naš softver je bio ažuriran na iOS 8.0.2. verziju. U međuvremenu je izašla 8.1 verzija koja je ispravila sve pronađene bugove i značajno ubrzala mobitel. iPhone 6 nam je s ovom verzijom softvera bio ultrabrz, no nekako je nedostajalo ono instantno, bez milisekunde čekanja, učitavanje aplikacija i novih ekrana.

 

Na iOS-u 8 dodane su neke zgodne stvari, poput mogućnosti pregleda uporabe baterije (koje aplikacije ju najviše troše) te uporabe memorije. Iznimno nam se svidio Appleov potez dijeljenja kupljenog sadržaja s iTunesa, iBooksa i Appstorea na šest različitih uređaja (Family Sharing).

 

S druge strane, UI definitivno treba unaprjeđenje. Određene aplikacije (mail, bilješke, podsjetnici) alatnu traku još uvijek drže na gornjoj strani, što zna biti prilično nepraktično kad koristite uređaj. Usto, između samih ikona aplikacija sada stoji puno neiskorištenog prostora, za razliku od prethodnih mobitela koji su imali zbijeno postavljene ikone.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i telefon su međusobno povezani. Stvaranje novog kontakta omogućuje vam dodavanje raznih opcija, od imena, fotografije i maila do Twitter računa te zvuka i vibracije poruka. Zanimljivo je kako će iPhone sam importati vaše kontakte s Facebook i mail računa, no isto neće učiniti za kontakte sa SIM kartice. Njih možete uvesti u Postavkama (Mail, kontakti, kalendari). U postavkama se možete povezati s Facebook, Twitter, Flickr i Vimeo računima, od kojih će iPhone povući određene informacije (kontakti, kalendar), no za potpunu funkcionalnost morat ćete skinuti te aplikacije s Appstorea.

E-mail i poruke

Dodavanje novog e-mail računa je jednostavno i omogućava mnoštvo opcija za podešavanje. Sučelje za mail poruke s druge strane je malo nespretno. Jedan dio alatne trake nalazi se na donjem dijelu i on vam omogućava da odgovarate na poštu i sortirate mailove. Drugi dio trake, za prebacivanje između mailova i ekrana, nalazi se na gornjoj strani pa je korištenje pomalo nepraktično. Poruke imaju osnovno sučelje i mogućnosti za slanje.

Procesor, memorija

Nije sve u specifikacijama. Apple nam to dokazuje iz godine u godinu. S dvojezgrenim 1,4 GHz procesorom i 1 GB RAM-a opet su uspjeli napraviti čudo – jedan od najbržih mobitela na tržištu.

 

Na iPhoneu ne možete mijenjati internu memoriju pa ćete se dobro trebati odlučiti koliko prostora zadovoljava vaše potrebe: 16, 64 ili 128 GB.

Benchmark test

Na AnTuTuu je uređaj postigao 48.181 bodova (844 manje od Samsung Galaxy Alphe), na Basemark OS-u II 1198 bodova (346 više od Alphe), a na 3D Marku (Ice Storm Extreme) 17.330 bodova (9623 više od Alphe).

 

Vrijeme uključivanja uređaja iznosilo je 34,8 sekundi (do pojave signala), isključivanja 1 sekunda, a uključivanja kamere 1,2 sekunde.

Baterija i trajanje

Baterija od 1810 mAh sasvim sigurno će vam izdržati jedan dan korištenja, a navečer ćete imati još i do 20% baterije. Proveli smo zahtjevan test baterije na kojem smo pola sata gnjavili uređaj slušanjem glazbe, pola sata smo surfali Internetom, pola sata gledali videe na YouTubeu (unutar Safarija), a pola sata igrali igru Fast Finger. Uz maksimalnu svjetlinu ekrana i zvuk, potrošili smo 31 %. Baterija nam se od 0 do 100 % napunila za 2 sata i 3 minute.

Multimedija, FM radio, glazba

Ogromnu popularnost i veliki uspjeh prvog iPhonea Apple može velikim dijelom zahvaliti reputaciji i nasljeđu iPoda. Otkako se pojavio na tržištu, iPhone se nastojao pozicionirati kao izvrstan multimedijalni uređaj. U tom pogledu nas nije razočarao ni ove godine. Besprijekornu reprodukciju zvuka i videa prate odlične Appleove slušalice. No, kao i uvijek, mnoge će razočarati nedostatak podrške za popularne formate poput .mkv i .flac. Uređaj nema FM radio, no u glazbenoj aplikaciji ima poseban odjeljak za slušanje online radija.

Fotoaparat i video

Kamera od 8 MP danas nije rijetkost među mobitelima visoke, srednje, a ni niže srednje klase.  Iako mnogi proizvođači u svoje flagshipove stavljanju senzore s 10, 12 i više megapiksela, Apple se odlučio držati osmice, raditi na unaprjeđenju kvalitete te dodavanju više mogućnosti kameri.

 

I ovog puta su pogodili. Slike s iPhonea 6 krasi sjajan kontrast i vjernost boja, solidna oštrina i osvijetljenost bljeskalice u mračnim uvjetima. Ono što bismo ovdje eventualno popravili je broj megapiksela (slike nisu toliko oštre kao na konkurentskim uređajima) te dodali više opcija za podešavanje kvalitete slike. Isto tako, voljeli bismo da sljedeća (obična) verzija iPhonea sadržava optičku stabilizaciju slika, koja se može naći na iPhoneu 6 Plus.

 

Što se kamere tiče, sposobna je snimati FullHD video u 60 sličica u sekundi, nešto što su konkurentski mobiteli davno implementirali, a sad se busaju sa snimanjem 4K u 30 sekundi. Međutim, Appleov mobitel ima par aduta u rukavu: ubrzano snimanje videa i usporeno snimanje videa (240 sličica u sekundi). Prvo je idealno za Vine korisnike, dok je drugo orijentirano na znatno širu publiku koja će slow motion videe koristiti za pokazivanje.

 

Prednja 1,2 MP dovoljna je za video pozive i koji selfie, no ne pruža ništa posebno, osim možda Burst moda za snimanje više selfieja zaredom.

 

Fotografirano s Apple iPhone 6:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414450865.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414450913.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414450985.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

Šestica dolazi s LTE i WiFi povezivošću te Bluetoothom i NFC-om (mada se on ne može naći u postavkama, može se aktivirati jedino Appleovom Pay aplikacijom).

 

Za Internet smo koristili nativni Safari preglednik koji se pokazao ultrabrzim, bilo da je riječ o otvaranju stranica, zumiranju sadržaja ili učitavanju elemenata pri skrolanju.

Navigacija

Appleove Karte pronaći će željenu adresu vrlo brzo i precizno, a čak omogućavaju sastavljanje ruta, no na žalost, ne i s glasovnom navigacijom.

Uredski paket

Uredski paket se sastoji od jednostavnih aplikacija poput bilješki i podsjetnika, a punokrvni office paket morat ćete potražiti na Appstoreu. Mi preporučamo WPS (znan kao i Kingsoft Office).

Organizator i alarm

Kao organizator, dobro će vam poslužiti uredan, pregledan i lijep Kalendar koji se intuitivno prebacuje iz godinu u mjesec, iz mjeseca u dan s prikazom obaveza i obratno. Naravno, možete ga sinkronizirati s Googleovim i Facebook servisima.

 

Aplikacija Sat sadrži standardne opcije: alarm s asketskim opcijama, svjetsko vrijeme, štopericu i brojač.

Aplikacije i igre

Nakon 7 sretnih godina za iPhone, App Store još uvijek drži čelnu poziciju među OS-ovima kad je u pitanju kvaliteta i bogatstvo izbora. S druge strane, iPhone dolazi uz standardno zatvoren sustav koji obavezno traži sinkronizaciju s iTunes programom, odnosno iCloud lozinku za skidanje novih aplikacija na App Storeu. S vremena na vrijeme, takve stvari znaju živcirati, no dugogodišnji Apple korisnici na njih su se već navikli. Budite spremni na dio starijih aplikacija koje na ekranu neće baš najljepše izgledati jer sve aplikacije nisu prilagođene novom ekranu i novoj rezoluciji.

 

Od igara, instalirali smo zabavnu i brzu arkadu Fast Finger, s čijim pokretanjem iPhone 6 nije imao problema. Općenito, ispod haube se nalazi vrlo snažna grafička kartica koja će bez problema pokrenuti i zahtjevnije igre.

Cijena za Apple iPhone 6

Cijena za iPhone 6 je sredinom listopada 2014., kad smo testirali uređaj, bila 7499 kuna što je za 20% više od najskupljih flagshipova koje nude Samsung, Sony, LG, HTC, a istovremeno ćete kod njih iPhonea 6 daleko slabiji hardver. Jasno, Appleov hardver svoj posao obavlja fantastično, pa čak i bolje od Android konkurencije koja nakon punjenja telefona aplikacijama polako počinje „štucati“ i zapinjati u radu. Krajem listopada 2014. cijena je snižena na 6599 kuna.

Cool faktor

Srebrne crte na gornjem i donjem dijelu novog velikog iPhonea bile su nam najviše cool.

Zaključak testa

I ove godine Apple se optimizacijom i brzinom sustava, kvalitetom ekrana i mogućnostima kamere uspio izdići nad konkurencijom, zaključujemo naš test / review. Ono što bi moglo razočarati dugogodišnje fanove i potencijalno nove korisnike (osim uobičajenih boljki spomenutih u testu), jest neprilagođenost izgleda iOS sustava velikim gabaritima te razočaravajući dizajn i ergonomija. No i uz sve mane, radi se o ponajboljem mobitelu na tržištu. Jasno, koji i puno košta jer se ipak radi o premium uređaju koji je zaludio cijeli svijet. Do sada je prodano više od pola milijarde iPhone uređaja, počevši od prvog iPhonea iz 2007. godine.

 

Plus

+ brzina rada

+ ekran

+ baterija

+ multimedija

 

Minus

- dizajn i ergonomija

- iOS 8 nije potpuno prilagođen velikim ekranima

- zatvoren sustav

Konkurencija - Samsung Galaxy Alpha

Samsungov jesenski model po mnogim karakteristikama je blizak novom iPhoneu – istom veličinom ekrana, rezolucijom, kapacitetom baterije, kamerom... Međutim, što se same brzine rad tiče, dvojezgreni iPhone 6 s 1 GB RAM-a tuče njegov osmojezgreni Exynos 5 Octa čipset s 2 GB RAM-a. Po ostalim karakteristikama su tu negdje, a zgodno je napomenuti kako nam je ergonomija Alphe bolje pasala u rukama.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414502575.jpg

Konkurencija - iPhone 6 Plus

Neki korisnici misle da se niti jedan drugi mobitel ne može uspoređivati s iPhoneom... Osim drugog iPhonea. Koliko je ta tvrdnja točna, procijenite sami. Nama je drago da se Apple ostavio filozofije: jedan jači, jedan slabiji model od prošle godine i predstavio dva mobitela s gotovo istim specifikacijama koji se samo razlikuju po pitanju ekrana (iPhone 6 Plus veći je za 0,8 inča i donosi FullHD rezoluciju) i baterije (1105 mAha više na iPhone 6 Plusu). iPhone 6 Plus također se može pohvaliti optičkom stabilizacijom slike, koja omogućuje snimanje oštrih slika i pri nezgodnom pomicanju kamere usred slikanja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414502675.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori