Testovi mobitela

APPLE iPhone 5S

iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S iPhone 5S
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / LTE
Dimenzije uređaja (mm) 123,8 x 58,6 x 7,6
Masa uređaja (g) 112
Operativni sustav iOS 7
Chipset Apple A7
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4
Rezolucija ekrana 640 x 1136
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir IPS LCD
Pikseli po inču (ppi) 326
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 64 GB
Utor za memorijsku karticu Nema
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,2 megapiksela (1280 x 960)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Ne
Flash Ne
HTML5 Ne
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 1560
Vrijeme razgovora 2G (h) 10
Vrijeme čekanja 2G (h) 250
Vrijeme razgovora 3G (h) 10
Vrijeme čekanja 3G (h) 250
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Ne
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Siri, AirDrop,TV-out, Maps,iCloud,iBooks PDS reader, iOS 7, Touch ID
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 6.999 kn
Info iStyle



http://www.istyle.eu/hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Superiorna petica
Autor: Ivan Luzar

Tradicionalni update nije poštedio ni Peticu

Kako smo već navikli od Applea, iPhone 5S je unaprijeđeni 5. Razlike su male, ali itekako osjetne.

Sadržaj pakiranja

U bijeloj kutiji tipičnoj za Appleove uređaje nalazimo Appleove EarPods predstavljene uz

iPhone 5, USB punjač, Lightning cable dužine 100 cm te uobičajenu papirologiju i alat za

vađenje SIM kartice.

Ergonomija, dizajn i izrada

iPhone 5S fizički gledano nije doživio prevelike promjene spram prethodnika, no računajući da se ovdje radi u Appleovom faceliftingu, a ne punom updateu, razlike su relativno velike, puno veće nego kod faceliftinga 4 na 4S. Najočitija promjena uz nove boje (Space Gray, Gold i Silver) je Touch ID gumb koji je zamijenio karakterističan home button prisutan od 2007. godine. No ostali gumbi su na svojem mjestu, tipka za otključavanje je na vrhu desno, tipke za glasnoću i prekidač za stišavanje zvona je lijevo. Utor za nano-SIM karticu je desno, dok na dnu nalazimo jedan zvučnik, Lightning port, mikrofon koji se doima kao drugi zvučnik te 3,5 mm audio utor. LED bljeskalica je udvostručena pa jasno vidimo dvije odvojene diode, jednu zelenu i jednu crvenu, koje bi trebale osiguravati prirodnije osvjetljenje.

 

Sam uređaj je izrađen vrhunski, bez ikakvih pucketanja i škripanja kućišta. Međutim, sam Touch ID gumb ispušta pri pritisku neugodno bučni klik koji ne ulijeva povjerenje u trajnost. Aluminij iskorišten u izradi je poprilično mekan pa i u našem testu iPhone 5S nije ostao pošteđen manjih ogrebotina pri rubu uređaja, makar smo ga nosili u kožnom etuiju.

 

Zbog izražene tankoće kućišta te relativno skliskog metala, nismo stekli prevelik dojam sigurnosti pri rukovanju iPhoneom, no jednoruko rukovanje daleko je sigurnije spram ponekih phablet monstruoziteta prisutnih na tržištu.

Ekran i tipkovnica

Dok nas je konkurencija u 2013. godini razmazila Full HD rezolucijama i većim dijagonalama, ekran iPhonea 5S jednak je onome na modelu iPhone 5. Rezolucija od 1136x640 piksela je nešto ispod HD norme te se u praksi vidno osjeti razlika spram 720p ekrana iste dijagonale. Međutim, slabija rezolucija ublažena je odličnim kutovima gledanja i izražajnim bojama. Iako su crni tonovi daleko od AMOLED-ovih, kontrast boja je jednako izražen, no opet ne prenaglašen. Kvaliteta prikaza je uz bok ekrana HTC Onea, što je poprilično velik kompliment. Vidljivost pri suncu je odlična dok je zatamnjenje ekrana pri slabijem osvjetljenju jedno od najboljih koje smo do sada vidjeli. U direktnoj usporedbi s drugim uređajima, iPhone je bio osjetno tamniji, no istovremeno i osjetno više čitkiji s izražajnijim bojama.

 

Iako službeno nije moguće promijeniti izgled tipkovnice na iPhoneu, tipkovnica iOS7 se pojavljuje samo u aplikacijama prilagođenima za iOS7. Pri ostalim, starijim i neprilagođenim aplikacijama, pojavljuje se tradicionalna tipkovnica koju smo prvi puta vidjeli 2007. Zanimljivo je da smo osjetnu veću preciznost i brzinu postizali upravo na starijoj verziji, dok smo na novijoj osjetno više griješili. Pripisali bismo to najviše promjeni boja te manjoj razlici pozadine i samih tipaka. U usporedbi s konkurencijom, tipkovnica na iOS7 poprilično je jednostavna te ne nudi prečace poput brojeva na gornjem redu slova već samo dijakritičke znakove duljim pritiskom na ne-dijakritičke parnjake, npr. duljim pritiskom na S, možemo napisati Š.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Iako je iOS7 bio dostupan u beta verziji i za iPhone 5, iPhone 5S je prvi iPhone na kojem se službeno isporučuje iOS7. Prvi puta nakon predstavljanja prvog iPhonea, operativni sustav je doživio veće promjene i velik, pomalo kontroverzan redizajn. Iako je vizualno radikalno drugačiji, odmah je jasno da se radi o iOS-u. Iskusniji korisnici iPhonea brzo će se snaći jer je većina elemenata sustava tamo gdje ih se očekuje.

Homescreen je glavni meni te sadrži sve aplikacije koje se trenutno nalaze na samom uređaju. Ikone aplikacije nije moguće ukloniti bez deinstalacije same aplikacije. Ikone je moguće rasporediti na 15 zasebnih homescreen kartica, što u rasteru 5x4 iznosi 300 maksimalnih ikona, koji također mogu biti i folderi neograničenog kapaciteta.

 

Novost na iOS7 je novi Control Center koji se pojavljuje povlačenjem prsta od dna ekrana prema gore, suprotno povlačenju od vrha ekrana prema dnu pri čemu se otvara notifikacijski centar. U Control Centreu moguće je doći do najčešćih brzih postavki poput Wi-Fija i Bluetootha, ali i do prečaca za kalkulator i LED svjetiljku. Također je moguće promijeniti pjesmu i razinu osvjetljenja.

Spotlight pretraga je nestala sa stranice koja se nalazila lijevo od glavnog homescreena te se do Spotlighta dolazi povlačenjem sa sredine ekrana prema dolje na bilo kojem homescreenu.

 

Do homescreena se može doći povlačenjem prsta preko natpisa „slide to unlock“ pa unosom četveroznamenkastog PIN broja ili po novome, pritiskom na Touch ID tipku i skeniranjem otiska prsta. Skeniranje otiska prsta je vrlo intuitivno te je moguće konfigurirati 5 prstiju. Zanimljivo je da je skeniranje moguće pod bilo kojim kutom te je time točnost prepoznavanja otiska vrlo velika. Pri cijelom višednevnom korištenju, tek 5 puta nam otisak nije bio prepoznat iz prve, no pri drugom pritisku nije bilo problema. Funkcionalnost nekadašnje home tipke je zadržana i na Touch ID tipci te ona istovremeno služi kao povratak na homescreen. Iako je otključavanje Touch ID-jem vrlo praktično i intuitivno, ono se jedino još koristi pri kupnji, tj. skidanju aplikacija iz App Storea. Računajući da su ovo jedine dvije funkcije koje Touch ID izvršava, stječe se dojam da je on poprilično neiskorišten. Primjerice, bilo bi mnogo praktičnije kada bi se otisak prsta mogao postaviti za određene aplikacije dok se otključavanje vrši klasičnim swipeanjem.

 

Cijeli sustav prožet je flat dizajnom, totalnoj suprotnosti „skeumorphic“ dizajna prijašnjih verzija. Za razliku od stale flat dizajn konkurencije, zastupljena je i jedna određena razina prozirnosti, npr. u Control Centreu kroz koji presijava sadržaj pozadine. Ikone su također promijenjene te je njihov izgled ponajviše pojednostavljen. Aplikacije koje nisu prilagođene za iOS7 ili pak neke starije koje nisu prilagođene niti za 16:9 ekran, mijenjaju izgled sučelja u onaj viđen na iOS6, odnosno nadodaju crne crte na gornjem i donjem rubu ekrana.

 

Brzina rada i fluidnost jedna je od najboljih koju smo imali prilike vidjeti. Unatoč skromnijim specifikacijama za 2013. godinu, iPhone 5S radi bez ikakvih zastajkivanja ili prolongiranih među-učitavanja.

 

Imenik, pozivi i društvene mreže

Kao i kod većine smartphoneova, imenik se sinkronizira s kontaktima koji se nalaze u oblaku, npr. iCloudu i G-mailu. Aplikacija za pozive je također podijeljena na favorite, listu poziva, imenik, brojčanik i prečac za govornu poštu. Glavni nedostatak aplikacije za pozive je nedostatak smart dial funkcionalnosti za pretragu kontakata.

 

Predinstalirane aplikacije za društvene mreže ne nalazimo, no unutar postavki je moguće konfigurirati korisničke račune Twittera, Facebooka, Flickra i Vimea za brzo dijeljenje sadržaja unutar drugih aplikacija. Također unutar istih postavki nalaze se i prečaci za skidanje spomenutih aplikacija s App Storea.

E-mail i poruke

U ugrađenu aplikaciju za e-mailove moguće je konfigurirati račun s bilo kojeg e-mail poslužitelja, a za poznatije poput Googlea i Yahooa, proces konfiguriranja je automatiziran. E-mailovi sa svih poslužitelja stizali su nam bez ikakvog problema te s otklonom od svega par sekundi spram mobilnih uređaja na drugim platformama.

 

SMS poruke ukomporirane su zajedno s iMessages funkcionalnošću u aplikaciju poruke. Kao i na drugim Appleovim modelima, iMessage je moguće poslati bilo kojem kontaktu koji posjeduje Appleov uređaj te time potpuno zaobići naplatu jedne SMS poruke.

Procesor, memorija

U iPhone 5S je po prvi puta ugrađen 64-bitni procesor na neki mobilni uređaj. Radi se o dvojezgrenom 1,3 GHz A7 procesoru koji je popraćen i četverojezgrenim PowerVR G6430 grafičkim čipom.

 

Radna memorija je pomalo skromnih 1 GB računajući da se radi o flagship modelu, no zahvaljujući optimizacijama sustava, deficit spram konkurencije je neprimjetan. Naš testni model je opremljen sa 16 GB podatkovnog prostora, od kojih je korisniku dostupno 12,9 GB. Dostupni su i modeli sa 32 i 64 GB kapaciteta. Memorija nije proširiva dodatnim memorijskim karticama.

Benchmark test

Budući da aplikacije koje inače koristimo za testiranje benchmarka nisu podržane za iOS, iskoristit ćemo Geekbench koji je dostupan i za Android i za iOS.

iPhone 5S je za jednojezgrene operacije dobio 1415 bodova dok je za višejezgrene dobio 2549 bodova. Usporedbe radi, Geekbench smo pokrenuli i na Samsung Galaxy S4 koji je za jednojezgrene operacije dobio 876, a za višejezgrene 2329 bodova.

Baterija i trajanje

Neznatno veća baterija od 1560 mAh spram prethodnikovih 1440 mAh ne unapređuje vrijeme korištenja samog uređaja. U nekim slučajevima baterija traje kraće nego kod prethodnika. Primjerice, pri igranju intenzivnije igre 30 minuta, kapacitet baterije opada otprilike 7% više nego kod „običnog“ iPhonea 5.

 

No, gledajući prosječno korištenje od 1 sat slušanja glazbe, 1 sat dopisivanja iMessagesom i Whatsappom, par poziva i 30 minuta pregledavanja weba, na kraju dana bi smo imali oko 20% preostalog kapaciteta. Kapacitet baterije se može osjetno povećati isključivanjem paralaks efekta korisničkog sučelja, nakon čega smo imali i do 30% preostalog kapaciteta na kraju dana.

Multimedija, FM radio, glazba

Galerija na iPhoneu 5S, a time i na iOS7 djeluje poprilično jednostavno. Slike je moguće sortirati prema albumima ili pak prema kronološkom pregledu svih slika na uređaju. Unutar kronološkog pregleda slike se također i sortiraju prema lokaciji odnosno geotagu unutar samih slika.

 

Video zapise moguće je pregledavati preko ugrađenog video reproduktora koji reproducira video zapise skinute preko iTunesa ili pak zapise drugih formata konvertirane preko iTunesa. Direktno reproduciranje zapisa u primjerice u .mkv formatu nije moguće. Iako reprodukcija u Full HD rezoluciji na ekranu ispod HD rezolucije nema smisla, iPhone 5S nema nikakvih problema s izvođenjem takvog zapisa.

 

Najbogatija digitalna trgovina glazbe, iTunes, nije dostupan u Hrvatskoj pa je stoga potrebno učitavati i kupovati glazbu na drugi način. Učitana glazba se reproducira bez ikakvih među-učitavanja, kao što je uvijek bilo na iPhoneu. Kvaliteta reprodukcije preko EarPod slušalica je na vrlo visokoj razini, no zbog unikatnog oblika slušalica, potrebno je privikavanje. Za naše uho su slušalice bile premale, pa su ponekad pri hodanju znale ispasti iz uha. Kada kretnji nije bilo i kada smo primjerice slušali glazbu dok smo radili na stolnom računalu, oblik slušalica je bio veoma ugodan i niti nakon više sati korištenja nismo osjetili zamor.

Ugrađen zvučnik reproducira glazbu relativno glasno, no pri najvećem volumenu podosta gubi na bassu.

 

FM radio nije ugrađen.

Fotoaparat i video

8 megapiksela u 2013. za jedan flagship model zvuči smiješno malo, no Apple tvrdi da je nova iSight kamera osjetno bolja nego prošlogodišnja verzija na iPhoneu 5, 15% veći senzor i 33% veća osjetljivost prema svjetlu. Napredak je svakako vidljiv te su slike rađene iPhoneom 5S osjetno bolje nego na 5. Kontrast i oštrina su vidno bolji, no još uvijek nije moguće slikati u 16:9 omjeru stranica te se zbog toga pri pregledavanju slika ne iskorištava puna površina ekrana. U jednostavnom sučelju kamere skrivene su i poneke naprednije funkcije poput HDR-a i dodavanja filtra. Povlačenjem u stranu moguće je mijenjati mod kamere te time doći do videa i usporenog snimanja videa, odnosno slikanja s kvadratnim omjerom stranica ili panorame. Slikanje je moguće pritiskom na tipku na ekranu ili pak pritiskom na tipke za reguliranje volumena zvuka.

 

Prednja kamera broji 1,2 megapiksela i istovjetna je kameri iPhonea 5. Shodno time, kvaliteta kamere je dostatna za video pozive preko Facetimea te vrlo dobro reagira na promjene osvjetljenja i općenito slabije osvjetljenje okoline.

 

Duljim pritiskom na tipku za slikanje pokreće se uzastopno slikanje više slika za redom koje je jedno od najbržih koje smo vidjeli. U 3 sekunde uspjeli smo napraviti oko 25 slika.

Fokusirati je moguće pritiskom na područje ekrana koje želimo fokusirati, no za samo slikanje  potrebno je pritisnuti jedan od okidača.

U kameru se ulazi gotovo trenutno, neovisno od toga da li ju pokrećemo s lock screena, iz Control Centrea ili pak preko ikone. Kamera je spremna za slikanje za manje od jedne sekunde.

 

Video snimanje je glavni adut kamere iPhonea 5S, budući da je moguće snimati slow motion video HD kvalitete. Slow motion kamera snima video u 720p rezoluciji pri 120 FPS, dok je regularni video Full HD rezolucije. Iako je regularni video veće rezolucije, slow motion video je osjetno oštriji s puno manje zamućivanja pri pokretima, no nešto sporije reagira na promjenu osvjetljenja. Pri snimanju je također moguće i slikati sliku, koja odgovara jednom frameu snimke.

 

Fotografirano s Apple iPhone 5S

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414172632.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414172823.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414173755.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

iPhone 5S raspolaže većinom komunikacijskih protokola, no primjetan je nedostatak NFC-a. Uz LTE i HSDPA zastupljen je i Bluetooth u verziji 4.0. Nedostatak NFC-a se može donekle i oprostiti obzirom na AirPlay i AirDrop načine povezivanje, unikatne Appleovim proizvodima. S povezivanjem AirPlaya nismo imali nikakvih problema te je 5S u par sekundi pronašao našu liniju dok smo s AirDropom imali nekoliko neuspjelih prijenosa.

 

Pretraživanje Interneta moguće je preko ugrađenog Safarija te odnedavno i preko drugih browsera dostupnih na App Storeu. Učitavanje samih stranica u Safari je vrlo brzo, čak i brže nego na Androidovskoj konkurenciji, no ekran od 4 inča ispod HD rezolucije zahtjeva češće zumiranje, koje smo kod drugih flagshipova već pomalo i zaboravili.

Navigacija

Osim Appleovih karata, predinstalirano ne nalazimo nikakve druge aplikacije za navigaciju, no App Store je prepun besplatnih i kupovnih opcija. Glasovna navigacija za područje Hrvatske, domaćeg proizvođača Mirea stoji 8,99 dolara.

Uredski paket

Iako na prvu ne nalazimo predinstalirane nikakve uredske aplikacije, nakon kraćeg vremena korištenja javlja nam se obavijest da možemo skinuti dodatni paket Appleovih appova, među kojima su i pandani Microsoftovom Officeu Pages, Numbers i Keynote. Spomenute uredske aplikacije sinkroniziraju datoteke s iCloudom te je istim uredskim datotekama moguće pristupati s računalne i mobilne verzije, bez potrebe za razmišljanjem da li su datoteke prekopirane na sam uređaj.

Organizator i alarm

Aplikacija kalendara sinkronizira sve kalendarske unose s konfiguriranih e-mail poslužitelja pa smo tako našli sve unose s G-maila nakon kraćeg učitavanja. Kalendar je moguće pregledavati prema mjesečnom pregledu, no pri pritisku određenog dana, pomalo nekonvencionalno, otvara se pregled čitavog tjedna, a itinerar samog dana podno njega. Takav sistem je na prvu neobičan, no prednosti su brzo jasne.

 

Alarm je kako to već često biva ukomponiran u aplikaciju sata, koja uz alarm nudi svjetsko vrijeme, brojač i štopericu.

Aplikacije i igre

Iako se na prvu čini da je iPhone 5S nominalno siromašan aplikacijama, App Store raspolaže s više od 1 milijun dostupnih aplikacija, što je na razini Androidove trgovine te višestruko više od Windowsove i BlackBerryjeve trgovine aplikacijama. Sam proces instalacije aplikacija je vrlo jednostavan, no pri instaliranju većih aplikacija poput igara, primijetili smo osjetno grijanje uređaja, što do sada nismo zamijetili ni kod jednog od prethodnika.

 

iPhone je oduvijek bio jedna od jačih mobilnih platformi za igre, često jači od specijaliziranih konzola za mobilno igranje. Ni s jednom igrom nismo imali problema te su i intenzivnije igre poput Real Racinga 3 djelovale vizualno jednako dobro kao i na, specifikacijama jačim konkurentima. Kao i kod instalacije aplikacija, jače grijanje uređaja također smo primijetili.

Cijena za Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S stoji 6.999 kuna (studeni 2013.) u slobodnoj prodaji, što je poprilično visoko. Android konkurencija za osjetno nižu cijenu nudi mnogo veće ekrane, baterije i osjetno jače specifikacije.

Cool faktor

Glavni cool faktor iPhonea 5S je zasigurno prepoznavanje otiska prsta, kojeg trenutno na tržištu ima još jedino HTC One Max.

Zaključak testa

Apple je još jednom izbacio na tržište vrhunski uređaj koji prkosi trendovima. Umjesto većeg ekrana koji ide nauštrb ergonomiji, odlučili su se za kompaktan dizajn i poradili na poboljšanju prethodnika, upravo ono što se očekivalo od 5S-a. Touch ID je najveća novost koja potpuno mijenja način na koji koristimo mobilni uređaj te ćemo senzore za otiske prsta zasigurno naći i na konkurenciji, sudeći prema trendsetterskom statusu u kojem Apple uživa već godinama. Iako je cijena iPhonea 5S poprilično visoka, ne sumnjamo da će i na našem tržištu ostvariti odlične prodajne brojke, kakve je već i ostvario na drugim tržištima.

 

Plus

+ Touch ID

+ Izrada

+ Fluidnost rada

 

Minus

- Ekran

- Baterija

Konkurencija - HTC One

HTC One se nameće kao glavni konkurent iPhoneu 5s zbog aluminijskog kućišta kojeg oba posjeduju. Iako je One osjetno veći od iPhonea 5s, ekran ugrađen u HTC je dijagonale 4,7 inča te je nešto praktičniji za jednoruko korištenje spram konkurencije od 5 inča. Ipak, prednost ekrana leži u mnogo većoj Full HD rezoluciji i gotovo pa jednakoj kvaliteti prikaza. HTC One pogoni Android verzije 4.3, ima četverojezgreni procesor i osjetno veću bateriju. 5S pak ima dvostruko veću rezoluciju kamere i Touch ID.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414175335.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S4 Mini

Oba uređaja imaju dual-core procesore i 1 GB RAM memorije, no iPhone 5s ima manji i oštriji ekran. S4 mini ima osjetno veću bateriju te i time dulje vrijeme korištenja. Materijali iskorišteni u izradi 5S su mnogo plemenitiji te je odmah jasno da se radi o premium uređaju, dok je plastika na S4 mini osjetno jeftinija. Galaxy S4 mini je dostupan za 3.645 kuna, što je gotovo dvostruko jeftinije od 5S.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1414175386.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori