Testovi mobitela

APPLE iPhone SE

iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE iPhone SE
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 03-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 123,8 x 58,6 x 7,6
Masa uređaja (g) 113
Operativni sustav iOS 9
Chipset Apple A9
Frekvencija procesora 1,80 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor PowerVR GT7600
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4
Rezolucija ekrana 1136 x 640
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 326
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 64 GB
RAM memorija 2 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 12 megapiksela (4032 x 3024)
Rezolucija prednje kamere 1,2 megapiksela (1280 x 960)
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.2)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 1624
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno iCloud, Apple Pay
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 16
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 3.979 kn
Info Hrvatski Telekom


0800/9000
http://www.hrvatskitelekom.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Niža cijena, bez inovacije
Autor: Ivan Luzar

Appleov drugi pokušaj ulaska u „budget“ dio tržišta je obilježen recikliranjem starog dizajna, no i to ostavlja bolji dojam nego plastični 5C

21.04.2016.

 

Iako je Apple poznat po tome da isti dizajn prodaje više od jedanput (S modeli), ostali smo ipak iznenađeni odlukom povratka na 3 godine star dizajn Apple iPhone 5S modela - pogotovo nakon oštrijeg zaokreta u dizajnu sa 6 i 6S modelima. Donosimo opširan test (review) Apple iPhone SE.

Sadržaj pakiranja

Kutija tek neznatno veća, ali osjetno deblja od mobitela kojeg krije je tipična Appleovu. Unutar nje nalazimo Appleove EarPods slušalice, USB punjač, Lightning cable dužine 100 cm uz uobičajenu papirologiju, Apple naljepnice i alat za vađenje SIM kartice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Sa iPhoneom SE doživljavamo flashback. Lako bi bilo napraviti copy/paste s našeg tri godine starog testa iPhonea 5S. Uz dodatak logotipa SE na stražnjoj stranici, jedina fizička razlika je dodatak nove boje, karakteristične Rose Gold varijante. Ostatak je potpuno jednak. Radi se o malenom metalnom kućištu koje s prednje strane sadrži 4-inčni ekran i Touch ID tipku. S desnog boka nalazimo utor za SIM karticu, s lijevog pak tipke za reguliranje glasnoće i prekidač za nečujni način rada. Na vrhu nalazimo samo tipku za zaključavanje, a na dnu 3,5 mm audio priključak, Lightning port i zvučnik. Recikliranje starog kućišta je donijelo jednu prednost spram 6 i 6S modela, a to je da kamera nije izbočena. Kamera je kao na 5S, kompletno u ravnini s kućištem.

 

Kvaliteta izrade je Appleu tipično – odlična. Imamo osjećaj kao da držimo solidan komad metala u ruci, a ne minijaturno računalo s tisućama sastavnih dijelova. Ono što je također ostalo isto spram 5S je Touch ID tipka, koja je spram 6S relativno spora. Po našem iskustvu, tipka je idealne brzine budući da dozvoljava kratak pritisak na home tipku za pregled lockscreena koji ne bljesne kao na 6S zbog prebrzog senzora. Pregledavajući naš review 5S, prisjetili smo se labavosti Touch ID tipke, koja je ponešto učvršćena te ne ispušta nikakve neugodne zvukove. Zbog nešto manje fizičke veličine uređaja, a i skliske izrade kućišta, 5S nam je nešto labavije ležao u rukama te smo u par navrata imali osjećaj da će nam ispasti. Uglavnom to pripisujemo nenaviknutosti na ovako male uređaje budući da smo pri koncu našeg druženja s iPhoneom SE sve sigurnije baratali mobitelom.

Ekran i tipkovnica

I u 2013. godini smo pisali o Full HD ekranima na mobitelima koji su nas razmazili, pa se sada, u 2016. godini, rezolucija od 1136x640 piksela čini pomalo smiješnom. 720p ekrani postaju više-manje norma na tržištu, no Apple ponovno, kao i tada, nedostatak rezolucije nadoknađuje odličnim kontrastom i vjernosti boja. Međutim, konkurencija nije spavala 3 godine, pa su današnji LCD paneli (pogotovo HTC-ovi) otišli par koraka naprijed, a naprijed su otišli i sami Appleovi modeli koji nude za notu bolji prikaz. Iako ekran nije pikseliziran, razlika spram ekrana više rezolucije je očigledna. Novost vezana uz ekran je Night Shift funkcionalnost koja je pak više vezana za operativni sustav nego za sam panel. Pri zalasku sunca (ili u definirana vremena), sustav iz prikaza uklanja plavičaste tonove, što bi trebalo pružiti manji zamor očiju, a time omogućiti bolji san korisniku.

 

Preciznost touchscreena na SE je odlična, zbog čega su nam dodiri na tipkovnicu uvijek bili prepoznati, no ipak, odvikli smo se od tipkanja na 4-inčnim ekranima. Češće bismo griješili u periodu privikavanja, no ispravak grešaka bi tu i tamo spasio stvar, a češće i pokvario. S vremenom pak, ispravak je postajao sve bolji i bolji. Jednoruko tipkanje je pak bilo osjetno lakše nego s drugim većim modelima, stoga smo pomalo iznenađeni preferirali tipkati samo desnim palcem. Tipkanje je time bilo nešto sporije, ali osjetno preciznije.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Iako se radi o novom modelu u ponudi, ne radi se o novom operativnom sustavu. S iOS9 smo se već susreli pri testiranju 6S i 6S Plus modela, no SE pogoni noviju 9.3.1 verziju koja je donijela zakrpe za bugove u 9.3 koji je pak donio već spomenuti Night Shift. Kod iOS-a gotovo pa ništa novo. Logika i korisničko iskustvo je ostalo gotovo pa jednako kao i prvog dana. Sve aplikacije se prikazuju na homescreeneu, bez zasebnog app drawera kao na drugim sustavima. Time je iOS jedan od jednostavnijih sustava za korištenje, no to ne znači da mu nedostaje funkcionalnosti. Neke nelogičnosti još uvijek postoje, kao npr. različite postavke za aplikacije unutar same aplikacije pa novi set postavki unutar sistemskih postavki operativnog sustava. Povlačenjem s gornjeg dijela ekrana prema dolje otvaramo obavještajni centar u kojemu možemo vidjeti notifikacije i widgete pojedinih aplikacija. Povlačenjem odozdo prema gore otvaramo Control Center u kojemu možemo pronaći prečace za neke postavke (Wi-Fi, Bluetooth…) i neke aplikacije poput kalkulatora.

 

Po brzini rada, iPhone SE je tipičan Apple, munjevito brz s tek par međuučitavanja. 3D Touch je izostao pa je tako izostala i njegova implementacija u operativnom sustavu. Međutim, slična funkcionalnost se može dobiti u nekim aplikacijama, poput Galerije i Instagrama duljim pritiskom na ekran. Time pak nije moguće regulirati jačinu pritiska pa se mobitel ponaša ustvari kao 5S, samo par nijansi brže, zahvaljujući updateanom hardveru. Zbog nedostatka 3D Toucha fali i gesta otvaranja multitasking menija duljim pritiskom na donji lijevi rub ekrana. Srećom, home tipka nije daleko pa se dvostrukim tapkanjem dolazi do izbornika otvorenih aplikacija.

 

Apple iPhone SE se pokreće za 16 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Svi smartphonei na tržištu nude sinkronizaciju kontakata s cloudom, a Appleov iPhone nije ništa drugačiji. Kontakti se mogu sinkronizirati s društvenim mrežama, iCloudom te E-mail računima, a kapacitet imenika je neograničen. Kvaliteta poziva je bila odlična, s veoma dobrim signalom.

 

Aplikacije za društvene mreže su u dizajnerskom skladu s ostatkom OS-a pa djeluju kao da su već ugrađene. Sukladno tome, njihova brzina rada je neočekivano brza. U usporedbi s high-end Android modelima, Facebook, Twitter i LinkedIn uopće ne zastajkuju, čak ni pri učitavanju novih podataka. Jedina međuučitavanja koja smo primijetili unutar aplikacija su bila uslijed slabije internetske konekcije, kada su novi podaci trebali biti skidani nešto dulje.

E-mail i poruke

Appleova E-mail aplikacija podržava automatsko konfiguriranje s većeg broja poslužitelja, kao npr. Googlea, iClouda i Outlooka, pri čemu je dovoljno samo unijeti korisničko ime i password. Neke napredne funkcije s Gmaila i Outlooka fale, no E-mailovi pristižu bez ikakvih problema, veoma brzo i bez grešaka u prikazivanju. E-mailovi koji imaju veću količinu HTML koda učitavaju se veoma brzo, no njihov prikaz na malenom ekranu zahtijeva ponešto zumiranja.

 

SMS poruke su povezane s iCloudom, tj. iMessageom; stoga se funkcionalnost SMS poruka spaja s IM servisom. Time je poruku moguće poslati preko interneta korisnicima koji posjeduju Apple uređaj, bez potrebe za naplatom SMS-a.

Procesor i memorija

Snaga se iz generacije u generaciju pojačava, no broj jezgara ostaje jednak. Dual core procesor koji nalazimo u SE je istovjetan onome u 6S, s radnim taktom od 1,84 GHz. 2 GB RAM memorije se čini adekvatnim, zbog odlične optimiziranosti operativnog sustava.

 

Pohrambeni prostor je limitiran na dvije opcije, 16 i 64 GB. U našem testiranju, 16 GB bi trebalo izbjegavati. Korisniku je od 16 GB dostupno 11,9 GB koji se veoma brzo napune. Instalacijom esencijalnih aplikacija, poput onih za IM, društvene mreže, za ukupan broj od oko 40 aplikacija preostalo nam je oko 4 GB. Tih 4 GB se treba podijeliti na fotografije, video zapise, glazbu i ostalo. Pritom nismo imali instaliranu niti jednu veću igru, a iPhone SE je sposoban snimati 4K video, koji zauzima osjetno više prostora od Full HD-a.

Baterija i trajanje

Baterija je doživjela skromnije podebljanje od oko 60 mAh spram 5S, na ukupno 1624 mAh. Porast kapaciteta pak nije glavni „krivac“ za bolju autonomiju spram 5S, već prilagodbe sustava za uštedu energije. Jednakim korištenjem kao i 5S, na kraju dana bismo imali oko 35% preostalog kapaciteta, što je odličan rezultat. Pritom smo slušali glazbu 1 sat, dopisivali se iMessageom i Whatsappom oko 1 sat te imali par poziva i surfali oko 30 min.

Multimedija, FM radio, glazba

Kao i za vrijeme našeg testiranja 6S i 6S Plus modela, Apple music nije dostupan u Hrvatskoj. Nalazimo predinstalirani klasični glazbeni svirač bez mogućnosti za streamanje glazbe i iTunes trgovinu za kupnju glazbe. No kupnja glazbe se samo u teoriji može vršiti preko iTunesa, budući da još uvijek izbaci samo grešku i vraća nas na iTunes U koji također izbaci grešku. Pretpostavljamo da smo ponovno žrtve regionalnog zaključavanja digitalnog sadržaja. Glazbeni svirač arhaičnije funkcije radi i dalje dobro, a glazbu klasično sortira prema izvođaču, pjesmi, albumu, žanru ili popisu pjesama. Apple Earpods su ponovno predmet subjektivnog dojma, a našim ušima oni odgovaraju. Svi tonovi su relativno čisti, bez prenaglašenosti. Bass je izražajan ali ne toliko jak da preplavi ostatak tonova. Zvučnik je veoma glasan, s relativno malo distorzije s povećavanjem volumena, no problematično je pozicioniranje s donje strane, gdje ga lako možemo pokriti. Međutim, i pozicioniranje s donje strane je bolje nego pozicioniranje sa stražnje stranice.

 

S reprodukcijom videa nismo imali nikakvih problema, no samo nakon što smo ih prebacili putem iTunesa koji ih je odmah i konvertirao u odgovarajući format, ako je to bilo potrebno. Reproducirati se može i Full HD video, no to baš i nema smisla budući da se radi o rezoluciji ekrana koja je čak ispod 720p. Ukombiniramo još u jednadžbu i manju pohrambeni prostor, 720p video zapisi se čine idealnim. Gledanje videa na ovako malenom ekranu je otežano, no ponovo, zbog dobrog kontrasta i bolje od očekivanog.

 

Analogni FM radio nije ugrađen pa se za slušanje radija mora upotrijebiti jedna od mnogih Internet radio aplikacija dostupnih na app storeu.

Fotoaparat i video

12-megapikselna kamera je preuzeta sa 6S, no ne sa 6S Plus budući da joj nedostaje optička stabilizacija. Kao i sa 6S, fotografiranje u dobrim uvjetima iz ruke je odlično, a stabilizacija bi dobro došla samo pri noćnom fotografiranju i HDR modu, gdje je dulje ekspozicija tražena. Kvaliteta slika je očekivano odlična, vrhunske oštrine i kontrasta, a boje su vjerne, bez da budu prenaglašene kao kod primjerice Samsunga. Digitalno izoštravanje kojeg prati šum na zumiranju je minimalno, a u nekim slučajevima gotovo pa nepostojeće. Live Photos su i dalje podržani, tj. kamera snima malene video klipove prije i poslije pritiskanja shuttera. Video se pak može pregledavati duljim pritiskom na fotografiju u galeriji, no ponovno bez 3D Touch ugađanja brzine sukladno količini pritiska.

 

Video snimanje je dostupno u 4K rezoluciji pri 30 Hz, a iPhone SE je time i najmanji mobitel sposoban za snimanje 4K video zapisa. Kvaliteta videa je gotovo istovjetna fotografijama, s odličnim kontrastom, vjernosti boja i oštrinom. Prilagođavanje uvjetima osvjetljenja je također odlično, veoma brzo i bez opadanja frameova. Kod videa se također osjeti nedostatak optičke stabilizacije, zbog čega su snimke nešto potresenije nego na 6S Plus.

 

Prednja kamera je pak u potpunosti preuzeta s 5S te broji samo 1,2 megapiksela s mogućnosti snimanja 720p videa.

 

Fotografirano s Apple iPhone SE

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461318206.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461318265.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461318306.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Komunikacijske sposobnosti su također unaprijeđene te u potpunosti jednake 6S. Nalazimo 4G LTE, Wi-Fi ac Dual Band i Bluetooth 4,2. NFC komunikacija je i dalje limitirana na plaćanje putem Apple Paya koji nije dostupan u Republici Hrvatskoj.

 

Safari je predinstaliran, a dozvoljava sinkronizaciju bookmarkova s desktop verzije putem iCloud računa. Brzina pregledavanja i otvaranja stranica je očekivano odlična, u razini sa 6S, no ekran je ipak pomalo premalen s premalenom rezolucijom. Stranice koje nisu prilagođene mobilnim uređajima su gotovo nemoguće za čitanje bez zumiranja, a stranice koje i jesu prilagođene mobitelima znaju imati pomalo premalene UI elemente. Drugi browseri se mogu instalirati, no oni i dalje rade na Safarijevom engineu te ne nude neke bolje performanse.

Benchmark test

3D mark iPhone SE ocjenjuje s 2.507 bodova, stotinjak više nego 6S. Geekbench 3 također daje bolje ocjene, s 2.539 za single-core, a 4.431 za multi-core dio testa. To je oko 200 bodova više u oba slučaja spram 6S.

Navigacija

Apple karte su u svakom našem susretu sve bolje i bolje, no unatoč toga, pokrivenost Hrvatske i dalje nije u vrhu ponude. Ponovno smo radije koristili Googleove karte za online navigaciju, a Here karte za offline. GPS pozicioniranje je bilo očekivano brzo, neovisno o vremenskim uvjetima.

Uredski paket

Notes, diktafon i burze su predinstalirane, a ostatak aplikacija poput Pagesa za tekstualne datoteke zahtijevaju download s App Storea. Moguće je skinuti i druge aplikacije, poput Microsoftovih koje svoj posao odrađuju jednako dobro kao Appleove. Problematičan je ponovno ekran, koji zahtjeva nešto više zumiranja na sitnijem tekstu, primjerice fontu veličine 10 na klasičnom Word dokumentu.

Organizator i alarm

Kalendar je klasičnijeg dizajna, no nudi sinkronizaciju s Cloudom. Unosi se mogu pregledavati prema mjesecima i prema rasporedu događaja. Unutar notifikacijskog centra, prikazuju se i unosi koji dolaze. Alarm je integriran u aplikaciju sada, a moguće je postaviti više alarma koji se ponavljaju na različite dane.

Aplikacije i igre

Dostupnih aplikacija na App Storeu ne nedostaje pa se Google Play i App Store izmjenjuju na vrhu po kriteriju dostupnih aplikacija. Appleov ekosustav još uvijek kod nekih developera dobiva preferirani tretman, stoga aplikacije najčešće svjetlo dana ugledaju prvo na iOS-u te naknadno na Androidu. Sličan je slučaj i s updateovima.

 

Bilo koju igru da smo postavili na iPhone SE, bez ikakvih problema i zastajkivanja bismo ju mogli pokrenuti. Čak i grafički intenzivnije poput FIFA16 rade bez problema. Problem su pak sitniji UI elementi u ponekim igrama, budući da su neke više izrađene za iPhone 6 i 6S, koji imaju veći ekran.

Cijena za Apple iPhone SE

Naš testni model sa 16 GB pohrane je u slobodnoj prodaji dostupan  za 3.979 kuna (travanj 2016.). Cijena je u odnosu na druge Apple modele nešto niža, no objektivno gledano, nešto previsoka za ono što nudi.

Cool faktor

Jedini cool faktor koji bismo mogli istaknuti bi bila Rose Gold boja koja bi iPhone SE mogla istaknuti od modela od prije 3 ili čak 4 godine.

Zaključak testa

iPhone SE nam je pomalo čudan model. Ne možemo se odmaknuti od dojma da smo više očekivali od Applea. Nemamo ništa protiv nuđenja 4-inčnog modela tržištu, a da nema specifikacije koje bi bile tipičnije za modele od pred par godina. Ovdje se radi o minijaturi flagshipa, koja pak sa sobom nosi i par kompromisa. Najveći kompromis i razočaranje je očigledno recikliranje starog dizajna zbog preostalih zaliha hardvera. Stvar bi bila donekle ublažena da je kućište popratilo noviji dizajn predstavljen sa 6 i 6S koji sa sobom nosi zaobljenije rubove. Za par mjeseci nas očekuje i novi iPhone za kojeg se pretpostavlja da će imati ponovno drugačiji dizajn čime će se iPhone SE doimati još starijim i neadekvatnijim. Međutim, ovdje se zaista radi o najsnažnijem 4-inčnom modelu na tržištu, kako Apple sam tvrdi, no problem je što je konkurencija u 4-inčnom području uglavnom iz dna ponude.

 

Plus

+ kamera u ravnini s kućištem

+ brzina rada

+ kvalitetna izrada

 

Minus

- star dizajn

- 16 GB pohrane je premalo

Konkurencija - Sony Xperia Z5 Compact

Z5 compact je jedan od manjih Android modela na tržištu, no i dalje je veći u svim smjerovima od iPhonea SE, što je dozvolilo iza nešto pristojniju dijagonalu od 4,6 inča, s 720p rezolucijom. Z5 premium nudi više pohrane, koja je povrh toga proširiva microSD karticom. Obje kamere broje veću rezoluciju, no po kvaliteti slika iPhone je notu ispred Z5 Compact. Xperia pak nudi za preko 1000 mAh jaču bateriju te jednu od boljih autonomija s kojima smo se ikad sreli. Z5 Compact je dostupan za nešto višu cijenu od 4.559 kuna, što smatramo opravdanim obzirom na dobiveno.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461322323.JPG

Konkurencija - Samsung Galaxy A5 (2016.)

Ako ćemo ići po kriteriju cijene, Samsungov Galaxy A5 se nudi za oko 700 kuna manje. Za tih 700 kn manje se dobiva model s Full HD ekranom od 5,2 inča, relativno dobrom kamerom, baterijom od 2.900 mAh te proširivom memorijom. Smatramo da je A5 bolji izbor za novac, no ako je uvjet za kupnju fizička veličina, iPhone SE se nudi kao bolji izbor.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1461336193.JPG

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori